Kıbrıs Şehitler ve Özgürlük Anıtı

Vakfımızın 2005 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yaptırdığı eser, Kıbrıs’da şehit olan tüm Türk asker ve siviller için adanmıştır. Heykeltraş, Prof. Tankut Öktem’e projesi ve yapımını verdiğimiz eser Girne’de bir ziyaretgah haline dönüşmüştür.

Basından Hakkında

Kuzey Kıbrıs'a 'Özgürlük Anıtı'

Her toplum, özgürlüğü ve bağımsızlığı bedel ödeyerek elde eder. Bu bedelin simgesi de 'özgürlük anıtları'dır. Bu anıtlar o bedeli ödeyenlere toplumun minnet borcunu simgeler.

Kıbrıs Türk toplumu da 1 Ağustos'ta kendi geçmişine saygının bir gereği olarak 'Limasol-Girne Şehitler ve Özgürlük Anıtı'nın açılışını yaptı. Törene eski Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Başbakan Ferdi Sabit Soyer, KTBK Komutanı Korgeneral Hasan Memişoğlu, eski Meclis Başkanı Hakkı Atun ve Türk Şehitlikleri İmar Vakfı Başkanı Beysan Keyder de katıldı.

Özgürlük Anıtı'nı dünyaca ünlü Türk Heykeltıraş Prof. Tankut Öktem Bursa Gemlik'te yaptı. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın girişimiyle ücret alınmadan Kıbrıs'a taşınan anıtın tüm masraflarını ise Türk Şehitlikleri İmar Vakfı karşıladı.

Anıtın açılışında konuşan KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer yüzlerini dünyaya döndüklerini belirterek şunları söyledi: "Ne Türkiye Sevr'e döndürülebilir, ne de Kıbrıs Türk halkı 1974 öncesine. Biz bu noktada esas temel çözüme istekli taraf olarak kendimizi dünya ile buluşturmak." 

Türk Şehitlikleri İmar Vakfı Başkanı Beysan Keyder ise Kıbrıs'taki mücadelenin simgesi bir anıtın maddi olanaksızlıklar yüzünden yapılamamasının kendilerine bu sorumluluğu yüklediğini belirtti ve şunları söyledi: "Böyle bir anıtı armağan ettiğimiz için kıvançlıyım."

Mahmut ÖVÜR

www.sabah.com.tr

 

YUKARI