Ya İstiklal Ya Ölüm

Ya İstiklal Ya Ölüm

Ya İstiklal Ya Ölüm

Ya İstiklal Ya Ölüm

Günümüze değin Milli Mücadele üzerine çok şey yazıldı, çok şey söylendi. Ama hala bu destan yaratan mücadelenin bütününe ilişkin gerçek fotoğraf çekilmedi. Yaşayanların gözüyle o günler, meçhul askerlerin, cefakar kadınların, dağdan düze inerek savaşta yerini alan efelerin, laz uşakların, Sütçü İmam’ların, Şahin Bey’lerin, Nene Hatun’ların öyküleri kahramanlık öyküleri tarih sayfalarının arasında sıkışıp kaldı.

Türk Şehitlikleri İmar Vakfı bu gerçeği fark ederek çok önemli bir çalışmaya imza attı. Üniformalı üniformasız, çocuğundan kadın ve yaşlısına kadar topyekün verilen istiklal mücadelesi, Atatürk’ün yaşayan son askerlerinden Eskişehir’li Yakup Satar’ın tanıklığı, Ergun Hiçyılmaz’ın renkli anlatımı ve yine onun zengin arşivi ile “Ya İstiklal Ya Ölüm” adıyla arşivlerde yerini alacak bir belgesele dönüştü. Böylece vakıf hem ulusuna olan vefa borcunu yerine getirdi, hem de gelecek nesillere önemli bir belge bıraktı.

Dumlupınar Atatürk Evi Filmi

Dumlupınar Atatürk Evi Filmi

2019 yılı içerisinde hazırlanan film Dumlupınar Atatürk Evi’nin tanıtımını içermektedir.  Başkomutanlık Meydan Muharebesi sırasında Komuta Merkezliği yapan binanın yaşanmışlıklarını anlatmaktadır.

Kurtuluş Savaşı ve savaşın getirdikleri. Mücadelenin son yılları ince detaylar ile anlatılan film 5 dakikalıktır.

 

Dumlupınar Müzesi Filmi

Dumlupınar Müzesi Filmi

Milli Mücadele yıllarında  kullanılan silah, mühimmat vb eserlerin sergilendiği bir yerdir Dumlupınar Müzesi. Dumlupınar Meydan Muharebesi’ni, komutanlarını ve taktikleri de içeren müzeyi tanıtmak için hazırlanan kısa filmimiz büyük ilgi görmüştür.

YUKARI