ŞEHİTLERİMİZİN AZİZ ANILARINI HER ZAMAN YAŞATACAĞIZ!

Türk Şehitlikleri İmar Vakfı, bu vatanın özgürlüğünü ve geleceğini ebedileştirmek yolunda kanlarını ve canlarını feda eden kahraman Türk çocuklarının mezarlarını, yüksek hatıralarına ve milli şerefimize yakışacak bir üstünlükte onarmak, gerek yurt içi ve gerek yurt dışı şehitliklerimiz hakkında yurttaşlarımıza bilgi vermek ve şehitlerimizin ruhlarını yüceltmeye vesile olacak bir ödevi yerine getirmek amacına hizmet eden bir vakıftır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emri, 3. Kolordu Komutanlığı’nın girişimi ile 30 Ekim 1924’de "KOMiSYON" olarak kurulmuştur.

Vakıf bugüne kadar 18 kalıcı anıt ve şehitlik eser meydana getirmiş; en büyükleri olan Çanakkale Abidesi’nde ki katkıları övünmeye değer bir eser olmuştur. Edirnekapı Şehitliği’nden, Edirne Asker Hastahanesi Şehitliği’ne kadar bir çok eserin yapılmasında öncülük etmiştir.

Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin sahip olduğu tüm şehitlikleri bir çatı altında toplamaya çalıştık ve bunun için  www.sehitliklerimiz.com sitesini hazırladık. Şehitliklerimizi anlatan ilk eserimiz 1951 yılında vakfımızca  yayınlanmıştır. 2015 yılı itibariyle hazırlayıp sanal olarak sizlere de sunduğumuz bu ikinci çalışmamızı, Milli Savunma Bakanlığı sitesi, birçok özel ve kamu kuruluş sitelerinden faydalanılmıştır. Eksiklerimiz olabilir. Sizlerin desteği ile tüm şehitliklerimizi bu çatı altında toplayacağımıza inanıyoruz. Lütfen döküman ve görsellerinizi  info@tsiv.org.tr adresine gönderiniz. Elimizde eski görseller ve güncel olmayan bilgiler olabilir. Desteğiniz ile tüm bilgilerin güncel halini alacağına yürekten inanıyoruz.

 

YUKARI