Seminer ve Sempozyumlar

Konferans

Vakfın kurucularından ve Türk askeri tarihinin önemli isimlerinden Bursalı Mehmet Nihat’ın 1926 yılında verdiği konferansla başlayan vakfımızın bu bilimsel etkinliği, son yıllarda gerek müstakil gerekse müşterek panel, sempozyum, konferans gibi faaliyetlerle ulusal ve uluslararası ölçekteki faaliyetler ile devam etmektedir.

Birinci Dünya Savaşı’nda Türk Askeri Kıyafetleri Çanakkale Savaşları Enstitüsü ve Atatürk ve Çanakkale Savaşlarını Araştırma Merkezi işbirliğinde düzenlenen Askerî Tarih Konferansları Dizisi’nin ikincisi 21.12.2018 Cuma günü Troia Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Çanakkale’den Cumhuriyet’e Mustafa Kemal AtatürkCumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ölümünün 81. Yıldönümü anısına Çanakkale Savaşları Enstitüsü ve Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası işbirliğinde “Çanakkale’den Cumhuriyet’e Mustafa Kemal Atatürk” konferansı düzenlendi

Çanakkale Boğazı’ndaki Batıklar ve Geç Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Türk Donanması Çanakkale Bölgesel Turist Rehberleri Odası ve Çanakkale Savaşları Enstitüsü işbirliğinde, “Çanakkale Boğazı’ndaki Batıklar” ve “Geç Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Türk Donanması” konulu konferans gerçekleştirildi.

Panel 

Yıl Dönümünde Çanakkale Zaferi Çanakkale Savaşları Enstitüsü tarafından 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104. Yıl Dönümü etkinlikleri kapsamında 21 Mart 2019 Perşembe günü Çanakkale Koleji’nde “104. Yıl Dönümünde Çanakkale Zaferi” paneli gerçekleştirildi.

Tarihsel Süreç İçerisinde Çanakkale Muharebeleri Paneli 22 Mart 2019 Cuma günü Ayvacık Mehmet Akif Ersoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde “Tarihsel Süreç İçerisinde Çanakkale Muharebeleri Paneli” gerçekleştirildi.

Birleşik ve Müşterek Harekât Perspektiflerinden Çanakkale Cephesi Paneli 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 104’üncü Yıldönümü’nde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Atatürk ve Çanakkale Savaşlarını Araştırma Merkezi, Çanakkale Savaşları Enstitüsü, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı iş birliğinde 15 Mart 2019 tarihinde ÇOMÜ İÇDAŞ Kongre Merkezi’nde “Birleşik ve Müşterek Harekât Perspektiflerinden Çanakkale Cephesi” isimli panel gerçekleştirildi.

Birleşik ve Müşterek Harekât Perspektiflerinden Çanakkale Cephesi Paneli -2 Birleşik ve Müşterek Harekât Perspektiflerinden Çanakkale Cephesi Paneli’nin ikincisi, 26 Nisan 2019 tarihinde Marmara Üniversitesi Sultanahmet Külliye’sinde, Türk Şehitlikleri İmar Vakfı desteği ile Marmara Üniversitesi ve Çanakkale Savaşları Enstitüsü işbirliğinde gerçekleştirildi.

Sempozyum

Çanakkale Muharebeleri’ne dair uluslararası camiada yapılan yeni çalışmaları paylaşmak ve konuya dair yeni bakış açılarını tartışmak için Nisan ayında gerçekleşecek olan sempozyuma Çanakkale Savaşları Enstitüsü işbirlikçi olarak yer almıştır. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ile Çanakkale Valiliği tarafından düzenlenen sempozyuma, Enstitü’nün yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türk Tarih Kurumu da destek vermektedir. Çok sayıda araştırmacı ve akademisyenin ilgi gösterdiği 105. Yılında Uluslararası Çanakkale Savaşları Sempozyumu, 01-03 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleşecektir.

TOP