Tşiv Eğitim ve Araştırma Komitesi

Vakfımız bünyesinde kurulan Eğitim ve Araştırma Komitesi, yurt içi ve yurt dışında kaybolmuş ya da unutulmaya yüz tutmuş şehitlikleri araştırmak, bakıma muhtaç şehitliklerimizi tespit etmek, şehit yakınlarına sosyal destek olmak için gerekli çalışmaları yapmak, şehit çocuklarına eğitim desteği vermek amacıyla çalışmalar yürütmek gibi vakfımızın temel amaçlarına yönelik hizmet etmek üzere faaliyet göstermektedir.

Eğitim ve Araştırma Komitesi Üyeleri :

Tanju Kaynarsoy, Suat Eren Özyiğit ve Murat Karataş‘tan oluşmaktadır.

Eğitim Çalışmaları:

Şehit ailelerinin yardıma ihtiyaç duyan çocuklarına psikolojik ve sosyolojik destekte bulunmak ve eğitim masraflarına destek olmak amacıyla çalışmalar yürütülmektedir. Bu kapsamda gelirimiz çerçevesinde yıllık olarak ortalama 200-300 şehit çocuğuna eğitim desteği sağlanmaktadır. Aynı zamanda çocuklarımızın evrensel değerlerle birlikte milli bilinçlerini geliştirmek ve bunu canlı tutmak amacıyla Vakfımıza ait İktisadi İşletme tarafından 7-12 yaş arasındaki çocuklarımıza yönelik olarak Parimpar Tarih ve Çocuk Dergisi çıkarılmaktadır. 

Araştırma Çalışmaları

Bakıma muhtaç şehitliklere akademik destek, şehitlerimize dair arşiv ve arazi çalışmaları ile konu ile ilgili devlet kurumları ile işbirliği çerçevesinde yapılan işler, Vakfımız tarafından 2018 yılında kurulan Çanakkale Savaşları Enstitüsü tarafından gerçekleştirilmektedir. Çanakkale Savaşları Enstitüsü tarafından çalışma konusu ile ilgili olmak üzere konferans, panel, çalıştay, söyleşi gibi ulusal etkinlikler düzenlenmekle birlikte uluslararası kongre çalışmalarına da destek olunmaktadır. Aynı zamanda bu akademik yapı, “Gelecek Nesiller İçin Canlarını Fedâ Edenlere, Yeni Nesillerin Armağanı” sloganı ile Anafarta isimli bir dergi de çıkarmaktadır. Bu dergide, arşiv ve arazi çalışmalarını sonuçları hakkında akademik-popüler makalelere yer verilmektedir. Bunlarla birlikte yine konu ile ilgili olmak üzere araştırma kitapları da yayınlanmaktadır.

TOP